Lista artystów biorących udział w projekcie „20“

Wystawa sztuki w przestrzeni publicznej „20“ z okazji jubileuszu 20. lecia Domu Norymberskiego w Krakowie i Domu Krakowskiego w Norymberdze

Monika Drożyńska: „Flaga“

Flaga

Seria flag na których wyhaftowane zostały teksty piosenek, fragmenty wierszy, książek pochodzących z różnych kontekstów historycznych, kulturowych i społecznych. Ich wykonanie, w formie niedokończonego szkicu oraz sposób prezentacji są komentarzem wobec profesjonalizacji i formułowania precyzyjnych definicji.

To wspieranie działalności twórczej, rzemieślniczej i chałupniczej, której nie da się w pełni wyjaśnić w kategoriach logiki ekonomicznej. Flagi to obiekty tymczasowe. Niedokończone szkice.
Projekt ma formę otwartą, liczba flag może się zmienić.

 

Flaga nr 1

 

Na białej tkaninie czerwoną nitką został wyhaftowany tekst wiersza „Lily Marleen” autorstwa niemieckiego pisarza Hansa Leipa. Tekst powstał na początku XX wieku jednak swoją sławę zyskał w latach 30 – 40 dzięki jego muzycznej adaptacji dokonanej przez niemieckiego kompozytora Norberta Schultze. Jako pierwsza piosenkę zaśpiewała Lale Andersen. Jednak jej najpopularniejszą wersję, która zapisała się w historii, wykonała Marlena Dietriech. „Lily Marleen” to historia wojennej miłości i rozstania. Tekst opowiada o cieniach kochanków tańczących w świetle latarni. Początkowo piosenka nie spotkała się z aprobatą nazistowskiej propagandy. Jej tekst i zawarta w nim nostalgia miały studzić bojowe nastroje żołnierzy. Jednak jej popularność nie malała a żołnierskie Radio Belgrad nie przestawało emitować jej na swoich falach, co zmusiło władze do zmiany nastawienia. Biała tkanina z wyhaftowanym czerwonym tekstem piosenki zostanie przypięta szpilkami do konara znalezionego w lesie i zamocowana na elewacji budynku. Jej umieszczenie w przestrzeni publicznej to zderzenie na linii natura – kultura, tkanina i architektoniczna struktura miasta. Flaga została wykonana wraz z uczniami i uczennicami Szkoły haftu dla pań i panów Złote rączki, która sama w sobie jest dziełem sztuki i traktuje rzemiosło hafciarskie jako działalność polityczną.

Lokalizacja

Fasada Domu Norymberskiego