Lista artystów biorących udział w projekcie „20“

Wystawa sztuki w przestrzeni publicznej „20“ z okazji jubileuszu 20. lecia Domu Norymberskiego w Krakowie i Domu Krakowskiego w Norymberdze

Caspar Hüter: „Cześć Krakowie“

Budynek, którego wizerunek stał się pretekstem do przygotowanie instalacji, charakteryzuje się swego rodzaju rozdwojeniem. Na parterze znajduje się uczęszczana biblioteka, podczas gdy górne piętra pozostają opuszczone od kilkudziesięciu lat. Ta osierocona część kamienicy, oczekująca na remont, jest właśnie głównym punktem instalacji.

 

Caspar Hüter umieszcza na fasadzie obiekty, które wykonane zostały ze zużytych listew żaluzji. Nie spełniają one tutaj swojej pierwotnej funkcji, ponieważ otwory okienne zasłonięte zostały deskami. Zamiast tego wyłaniają się na pierwszy plan i skupiają uwagę na sobie samych lub na tym, co przed laty mogło się za fasadą tego budynku rozgrywać. Mogą to być tajemnicze, fikcyjne historie, dla których inspiracją stają się często opuszczone domy lub te mniej tajemnicze jak np. taka: „Idzie na górę, na pierwsze piętro, uwalnia okna od desek wpuszczając świeże powietrze. Wychyla się i skinieniem przywołuje norymberskiego artystę, który przyjechał tu, aby pozdrowić Krakowian.”

 

Caspar Hüter urodzony w 1979 roku we Frankfurcie nad Menem. W swoim rodzinnym mieście studiował architekturę w Wyższej Szkole Zawodowej, w latach 2009-2012 odbył studia w Akademii Sztuk Plastycznych w Norymberdze. Brał udział w licznych projektach artystycznych realizujących sztukę w przestrzeni publicznej.

Lokalizacja

Okna w kamienicy przy ul. Krakowskiej 29