Lista artystów biorących udział w projekcie „20“

Wystawa sztuki w przestrzeni publicznej „20“ z okazji jubileuszu 20. lecia Domu Norymberskiego w Krakowie i Domu Krakowskiego w Norymberdze

Justyna Gryglewicz: „Wytwory“

Jubileuszowa praca, zatytułowana “Wytwory”, stanowi dyptyk, złożony z dwóch fotografii, umieszczonych w przestrzeni miejskiej. “Wytwór krakowski” zaprezentowany zostanie w Norymberdze, a “Wytwór norymberski” – analogicznie – w Krakowie. Sposób ekspozycji obu obiektów fotograficznych, częściowo zakopanych w ziemi, ale nadal widocznych dla zwiedzających, budzi skojarzenia ze stanowiskami archeologicznymi. Uwiecznione na zdjęciach kompozycje przypominają płaskorzeźby – zagadkowe obiekty, zbudowane w rzeczywistości z regionalnych bibelotów, dostępnych w sklepach pamiątkarskich. Esencjonalnie “krakowskie” lub “norymberskie” suweniry przywodzą na myśl egzotyczne ślady zaginionych cywilizacji, skłaniając odbiorcę do refleksji na temat kulturowego wykorzenienia i postępujących procesów globalizacyjnych.

Justyna Gryglewicz (ur.1985) – artystka wizualna i projektantka. Absolwentka krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych na wydziale Grafiki, dyplom obroniła w pracowni fotografii prof. Agaty Pankiewicz. Debiutowała wystawą “Akcja Rewaloryzacji Abstrakcji. Wystawa II” w krakowskiej galerii F.a.i.t. w 2009 roku i od tej pory brała udział w wystawach zbiorowych takich jak “Body in the Library” (kurator: Aleksandra Jach i Jakub Woynarowski ) w BWA Design we Wrocławiu, “Rękawiczki Jeffa Koonsa” (kurator: Agnieszka Kilian) w Kronice w Bytomiu, czy “#naukaczytania” w poznańskim Starym Browarze (kurator: Maria Ancukiewicz). Dwukrotna uczestniczka International Sumer School of Photography na Łotwie w klasie Petera Bialobrzeskiego i Davida Bate’a. Mieszka i pracuje w Krakowie.
portfolio: www.justynagryglewicz.com

Lokalizacja

Bulwar Kurlandzki