Lista artystów biorących udział w projekcie „20“

Wystawa sztuki w przestrzeni publicznej „20“ z okazji jubileuszu 20. lecia Domu Norymberskiego w Krakowie i Domu Krakowskiego w Norymberdze

Bogusław Bachorczyk: „Wit Stwosz“

„Wit Stwosz to ja” – te słowa Tadeusza Kantora padają w trakcie jego pracy nad spektaklem ”Niech szczezną artyści”. Vittus sculptor de horb przebywał w Krakowie dwukrotnie: w latach 1477-1486 i 1489-1496. Jako artysta zyskał uznanie, sławę, bogactwo i wpływ na sztukę. Niestety po powrocie do Norymbergi popełnia fatalne w skutkach fałszerstwo. Za podrobiony weksel zostaje napiętnowany i trafia do więzienia.

Na bramie Domu Norymberskiego w Krakowie zostanie wykonana płaskorzeźba nawiązująca do motywów z prac Wita Stwosza. Będzie to dwuskrzydłowa brama o wymiarach 275 x 254 cm, na której pojawi się kolaż rzeźbiarski inspirowany fragmentami rzeźb artysty.

 

Bogusław Bachorczyk (ur. 1969, Sucha Beskidzka). Studiował na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, gdzie obecnie pracuje. Jego twórczość dotyczy post-batalistyki, właściwości i mechanizmów pamięci oraz problematyki współczesnych definicji męskości. Tworzy na styku różnych mediów: malarstwa, rzeźby, fotografii oraz wideo. W swojej pracy często używa typowo rzemieślniczych technik. Ważnym jego dziełem jest mieszcząca się w Krakowie pracownia, która jest nieustannie przekształcaną przestrzenią twórczych poszukiwań.

Lokalizacja

Dom Norymberski