Lista artystów biorących udział w projekcie „20“

Wystawa sztuki w przestrzeni publicznej „20“ z okazji jubileuszu 20. lecia Domu Norymberskiego w Krakowie i Domu Krakowskiego w Norymberdze

Mikołaj Rejs: „Melancholia 68“

Oczywiście najlepiej zobaczyć obiekt „w naturze“ – zapraszamy na wernisaż!

Kompozycja obrazu nawiązuje do grafiki Dürera zatytułowanej „Melancholia”. Projekt przedstawia siedzącą postać z telefonem komórkowym, na który otrzymuje wiadomość. Siedzące ze szkicownikiem anioł z grafiki Durera tutaj wzlatuje na dach i zaczyna bić w dzwon, który przymocowany jest do ściany budynku pierścieniem i można nim obracać „na szczęście“, tak jak ma to miejsce przy pięknej studni w Norymberdze. Ponad dzwonem znajduje się „magiczny kwadrat”, w którym sumując liczby w każdej linijce i po skosie otrzymamy ten sam wynik. W oryginale, magiczną liczbą była 34. Dodatkowo ukryta była tam też data utworzenia grafiki 1514. Na obrazie jest to kwadrat o magicznej liczbie 68. Liczba ta wzięła się od kosmicznej kulistej formacji gwiezdnej M68 (Mossiera), analogicznej do kulistej formy z grafiki Durera. W oddali na niebie znajduje się osiedle, w którym zapanowała harmonia i pokój – tutaj pojawia się gra słów w nazwie osiedla – Willove – co można odczytać jako czynienie dobra i miłości.

Lokalizacja

Ściana przy wejściu do Galerii Domu Norymberskiego

Mikołaj Rejs, urodzony w 1984r., aktywny w obszarze sztuki ulicy od końca lat 90. Zajmuje się również edukacją artystyczną i społeczną funkcją sztuki ulicy. Zaangażowany w krajowe i międzynarodowe projekty, kurator wystaw street artowych. Ma na koncie kilka indywidualnych i kilkanaście wystaw grupowych. Mieszka i pracuje w Krakowie.