Lista artystów biorących udział w projekcie „20“

Dom Krakowski z instalacją artystyczną autorstwa Ignatio Tola

Domy
Historia powstania Domów

Dom Krakowski w Norymberdze

Dom Norymberski w Krakowie

Dom Krakowski w Norymberdze

Ósmego listopada 1995 administracja miasta Norymbergi przekazała w obecności Ministra Spraw Zagranicznych RP prof. Władysława Bartoszewskiego klucze do Domu Krakowskiego. Uroczyste otwarcie odbyło się 8. czerwca 1996.

Dom Krakowski w Norymberdze jest jedyną placówką zagraniczną Miasta Krakowa. Powołane przez Urząd Miasta Krakowa i przezeń finansowane Centrum Kultury w Domu Krakowskim (Kulturzentrum im Krakauer Haus), pełniące jednocześnie funkcje zarządcy Domu, organizuje spotkania z krakowskimi intelektualistami i twórcami oraz ich dziełami. Od początku istnienia Domu działają w nim takżę dwa stiwarzyszenia, angażujące się w misję zbliżenia między Polakami a Niemcami – Stowarzyszenie Wieża Krakowska (Krakauer Turm Verein) oraz Towarzystwo Niemiecko-Polskie we Frankonii (Deutsch-Polnische Gesellschaft in Franken). Na parterze budynku mieści się biuro podróży specjalizujące się w podróżach do Polski  Reisebüro „Polenreisen“. Wszystkie te cztery instytucje oferują wspólnie norymberskiej publiczności różnorodny program kulturalny, który przybliża im życie kulturalne w mieście partnerskim i w całej Polsce. Restauracja „Kopernikus“ (a w lecie uroczy ogród piwny na murach starego miasta!) oferuje potrawy kuchni polskiej oraz kuchni lokalnej.

zitat Norymberga zaproponowała zabytkową basztę, na pierwszy rzut oka bardzo interesującą, ale niezbyt zachęcającą ze względu na wymagany duży zakres prac remontowych i adaptacyjnych. Przeważyła jednak wartość historyczna, nawiązująca do charakteru Krakowa. (…) Możemy mieć satysfakcję, że te działania były faktycznym i wymiernym przyczynkiem budowania wspólnej Europy, mimo, iż jeszcze wówczas nie w pełni zdawaliśmy sobie z tego sprawę.
Józef Lassota, ówczesny Prezydent Miasta Krakowa