Lista artystów biorących udział w projekcie „20“

Wystawa sztuki w przestrzeni publicznej „20“ z okazji jubileuszu 20. lecia Domu Norymberskiego w Krakowie i Domu Krakowskiego w Norymberdze

Dorota Hadrian: „Śpiący Rhino“

Nosorożec, do wykonania którego inspiracją była grafika Albrechta Dürera, w kulturze wschodniej jest symbolem wrażliwości, mądrości, duchowego idealizmu, nieustraszoności i asertywności. Wierzono, że potrafi odnaleźć drogę do źródła, a jego róg ma właściwości neutralizujące trucizny. Z tego powodu był ceniony w medycynie, stał się nawet symbolem aptek. Święta Hildegarda wierzyła, że czerpie on swą moc leczenia chorób z faktu, iż raz w roku pożywiał się w raju. Nieoczekiwanie dzisiejsze czasy weryfikują wiele z powszechnie wyznawanych wartości. Może wybudzony ze snu nosorożec uleczy niektóre z naszych społecznych chorób albo natchnie nas do czynu.

 

Dorota Hadrian, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, stypendystka MKiDN w latach 2010 i 2014. Obecnie doktorantka Wydziału Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. W działalności artystycznej nawiązuje polemikę z popkulturą, sztuką kampu, estetyzacją zjawisk zachodzących w życiu społecznym.

Lokalizacja

Planty Dietlowskie, na wysokości ul. Św. Agnieszki